You are currently viewing W 83  ROCZNICĘ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

W 83  ROCZNICĘ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

27 września 1939 r. w Warszawie powstała tajna organizacja wojskowa – Służba Zwycięstwu Polski. Na przełomie 1939 i 1940 roku organizacja ta została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Zaś rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 roku ZWZ przemianowano w Armię Krajową. Była to najliczniejsza , najlepiej zorganizowana i najbardziej skuteczna podziemna armia, walcząca z okupacją niemiecką i sowiecką.

         Dopiero w niepodległej i suwerennej III Rzeczypospolitej dnia 11 września 1998 roku sejm polski uchwalił ustawę stanowiącą dzień 27 września – dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

         Dziś oddajemy hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego, komendantom głównym, żołnierzom i uczestnikom tamtych wydarzeń. Nie byłoby dzisiejszej Polski bez ich wysiłku i ofiary.

Dzisiejsza rocznica jest okazją by przypomnieć sylwetki żołnierzy Armii Krajowej z naszego regionu, którzy przez wiele lat byli związani z naszą szkołą (zdjęcia w galerii).

         Pani Weronika Jachyra podczas II wojny światowej należała do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej pod pseudonimem ,,Pokrzywka’’ a później działała w nowodębskim Kole Światowego Związku Armii Krajowej, w ramach którego współpracowała z naszą szkołą. Wielokrotnie uczestniczyła w naszych patriotycznych uroczystościach. Zawsze z wielką radością brała udział w spotkaniach z uczniami. Pani Weronika była strażniczką pamięci o przedwojennej i wojennej historii Dęby.

         Pani Janina Wojnarowska była przewodnicząca nowodębskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działała w AK a później w ruchu oporu ,,Wolność i Niezawisłość’’. Wraz z rodzicami została aresztowana przez komunistów. Razem z ojcem trafiła do więzienia w Wiśniczu gdzie zmarł jej tato bo nie udzielono mu pomocy lekarskiej. Zabronił tego prokurator. Pani Janina  dwa lata spędziła w obozie dla młodzieży w Jaworznie, gdzie trafiła ze względu na poglądy rodziców i ich kontakty ze środowiskami patriotycznymi.  Po wyjściu na wolność nie miała dokąd iść. Wszystko co miała jej rodzina, skonfiskowało państwo. Trafiła do ruchu oporu ,,Wolność i Niezawisłość’’, gdzie pełniła rolę kurierki. W tym czasie również starała się ułożyć swoje życie osobiste. W 1947 roku została aresztowana za działalność w WiN. Była wtedy w czwartym miesiącu ciąży. W więzieniu urodziła dziecko i zajmowała się nim do procesu ( w sumie osiem miesięcy). Sąd wymierzył jej karę sześciu lat więzienia za ,,próbę obalenia ustroju’’. Pani Janina po ogłoszeniu wyroku zdążyła oddać synka pod opiekę siostrze.

          28 maja 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia kobietom, które w czasach stalinowskich były więźniami politycznymi. Wśród nich znalazła się Janina Wojnarowska, uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Co roku nasza szkolna społeczność pamięta o kolejnych rocznicach, zapalając ,,znicze pamięci’’ na grobach p. Janiny i p. Weroniki oraz przed pomnikiem poświęconym żołnierzom AK na nowodębskim cmentarzu.

Dodaj komentarz