You are currently viewing Absolwenci wracają, aby podzielić się doświadczeniami

Absolwenci wracają, aby podzielić się doświadczeniami

  • Post author:
  • Post category:2022/2023

31 stycznia 2023 r. uczniowie klasy I, II i III Liceum uczestniczyli w spotkaniu z Absolwentką Szkoły – Panią dr inż. Darią Serafin.

W ubiegłym roku Pani Serafin była nauczycielem fizyki w naszej szkole, a obecnie jest pracownikiem naukowym Sieci Badawczej Łukasiewicza- Warszawskiego Instytutu Technologicznego.

Pani Daria rozmawiała z naszymi uczniami o typach prowadzonych badań naukowych. Istotną częścią spotkania była rozmowa na temat finansowania badań naukowych oraz różnica w podejściu do ich prowadzenia z perspektywy właściciela przedsiębiorstwa, motywowanego zyskiem i samego naukowca, motywowanego chęcią rozwoju (i) nauki.

Pani Serafin zwróciła uwagę na potrzebę komunikacji i współpracy tych dwóch stron i prowadzenia badań naukowych na rzecz przemysłu i gospodarki, w nawiązaniu do potrzeb rynku – w czym specjalizuje się Sieć Badawcza Łukasiewicz. 

Rozmowa z p. Serafin uświadomiła naszym uczniom, jak trudno im podać nazwisko choć jednego żyjącego polskiego naukowca, wynalazcy czy odkrywcy. Rozmowa zakończona dyskusją na temat wyzwań stojących przed współczesnymi naukowcami i problemów – nie tylko naukowych, z którymi ci naukowcy muszą się mierzyć –  pozwoliła naszym uczniom na poszerzenie horyzontów myślowych poza egzamin maturalny, do którego będą przystępowali na zakończenie liceum oraz na zadanie sobie pytań, których dotychczas sobie nie zadawali. 

A przecież o to w takich spotkaniach chodzi!

Dziękujemy za cenny przekaz i czekamy na kolejne spotkania.