You are currently viewing Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Post author:
  • Post category:2022/2023

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i 18. Pułkiem Artylerii w Nowej Dębie zorganizowali „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m. Dystans biegu nie była przypadkowy. Nawiązywał do daty śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” zamordowanego w obławie funkcjonariuszy SB i ZOMO. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień zaproszonych gości a głos zabierali Jerzy Sudoł starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Wiesław Ordon burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, płk Piotr Męczyński dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie. Po  wystąpieniach zaproszonych gości, minutą ciszy oddano hołd poległym i zamordowanym żołnierzom wyklętym a następnie krótki rys historyczny o żołnierzach niezłomnych przedstawił Dawid Siciarz, uczeń LO z Nowej Dęby.

Kolejnym punktem uroczystości był bieg uczniów klas ósmych. Nasze zaproszenie przyjęły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. B. Zybury w Nowej Dębie, Szkoła Podstawowa im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli, Szkoła Podstawowa w Jadachach im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Majdanie Królewskim. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Karolina Zięba a drugie Alicja Andrusiewicz z SP nr 3 w Nowej Dębie. Na trzecim miejscu uplasowała się Łucja Markowicz ze Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Arthur Puk a trzecie Wiktor Kamiński reprezentujący szkołę z Majdanu Królewskiego. Drugie miejsce przypadło Filipowi Kamińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie. Uczniowi otrzymali okolicznościowe medale oraz nagrody.

Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na bieg i marszobieg uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1, żołnierzy, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Dębie oraz mieszkańców Nowej Dęby. W ramach wewnątrzszkolnej rywalizacji wśród dziewcząt najlepszą zawodniczką okazała się Agata Puzio z klasy 3 a kolejne miejsca zajęła Zuzanna Milczanowska z klasy 2 i Natalia Babula z klasy 1. Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Kamil Kopeć z klasy 1, drugie miejsce przypadło Filipowi Furtakowi z klasy 2 a trzecie Maćkowi Puzio z klasy 1. Zawodniczki i zawodnicy otrzymali pamiątkowe nagrody a wszyscy uczestnicy okolicznościowe pamiątki. W biegu wzięło udział ponad 150 osób. Towarzyszył mu pokaz sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa. Uroczystość zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Ta patriotyczno-sportowa impreza była doskonałą lekcją wychowawczą przybliżającą młodemu pokoleniu trudną i tragiczną historię naszego narodu po II wojnie światowej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jej przygotowanie i przeprowadzenie. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Stefana Busia właściciela Piekarni Chle-Buś w Nowej Dębie za wsparcie naszej uroczystości.